Publikacje historyczne to dział gromadzący prace opisujące Koszoły oraz region na przestrzeni lat. To zbiór literatury i artykułów opisujących dzieje wsi a także sylwetki osób z nią związane.
Koszoły w rękach tatarskich dowódców
Artykuł opublikowany na łamach Tygodnika “Słowo Podlasia” opisujący tatarską przeszłość Koszoł.
Chłopcy malowani z Koszoł
“Chłopcy malowani z Koszoł” to artykuł o dziejach tatarskich wsi Koszoły, który ukazał się na portalu Tygodnika Lokalnego “Wspólnota”.
Generał Józef Bielak (1729-1794): Najdzielniejszy z podlaskich Tatarów
Artykuł o przybliżający sylwetkę Generała Józefa Bialskiego, który ukazał się na portalu Tygodnika Lokalnego “Wspólnota”.
Generał Józef Bielak (1741-1794)
Biografia Generała Józefa Bielaka (1729-1794) autorstwa Stanisława Kryczyńskiego.
Tatarskie tropy na Podlasiu
Artykuł “Tatarskie tropy na Podlasiu” ukazał się na łamach Nowin Podlaskich w 1995 roku. Przybliża tatarską historię naszego regionu.
Wspomnienie o Tatarach
Artykuł „Wspomnienie o Tatarach” ukazał się na łamach pisma Na Przykład wydawanego przez Centrum Kultury w Lublinie w 1995 roku.
Ostatni Tatarzy Rzeczypospolitej
Artykuł “Ostatni Tatarzy Rzeczypospolitej” ukazał się w Słowie Podlasia nr 28 w 1980 roku. Jest to krótka wzmianka o Tatarach naszego regionu.
Życie obok mizaretu
Artykuł „Życie obok mizaretu” ukazał się w Słowie Podlasia nr 31 w 1980 roku. Jest to kolejna publikacja o Tatarach z naszego regionu.
Jeszcze o znaku półksiężyca
Artykuł “Jeszcze o znaku półksiężyca” opisujący tatarskie tradycje regionu ukazał się w Słowie Podlasia nr 9 w 1987 roku w ramach cyklu “Opowieści z Podlasia”.
Suplement tatarski
Artykuł “Suplement tatarski” ukazał się w Słowie Podlasia nr 20 w 1987 roku. Jest to uzupełnienie artykułów Jerzego Sroki w ramach “Opowieści z Podlasia”.
Rękopisy imama Bajrulewicza
Artykuł „Rękopisy imama Bajrulewicza” ukazał się w Słowie Podlasia nr 30 w 1988 roku. Jest to publikacja opisująca zachowane dokumenty.
Województwo lubelskie w 15 tomach
Województwo lubelskie w 15 tomach „Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego, Władysława Walewskiego 1880-1904.
Niepodległość i Pamięć
Niepodległość i Pamięć. Tatarskie Pułki Straży Przedniej Wielkiego Księstwa Litewskiego w Powstaniu Kościuszkowskim autorstwa Arkadiusza Kołodziejczyka.
Ocalałem, by dać świadectwo prawdzie…
Ocalałem, by dać świadectwo prawdzie… – relacja Barucha Goldszera, jedynego Żyda ocalałego z masakry, która miała miejsce w sierpniu 1942 r. w „Lesie Hały” koło Łomaz.
Tablica informacyjna o ofiarach II Wojny Światowej
Prezentujemy tablicę informującą o ofiarach z okresu II Wojny Światowej, którzy zginęli z rąk żołnierzy niemieckich na terenie dawnego powiatu bialskopodlaskiego.
Przywilej lokacyjny Łomaz
Przywileje królewskie nadane miastu Łomazy przez Zygmunta II Augusta.