Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne “Tłoka” zaprasza na obchody 100. rocznicy bieżeństwa – uchodźstwa wielu tysięcy mieszkańców Południowego Podlasia.

1915 – WAŻNA ROCZNICA – 2015 PAMIĘCI BIEŻEŃCÓW – MIESZKAŃCÓW POŁUDNIOWEGO PODLASIA

29 listopada 2015 roku – (niedziela)

godz. 10.00 – Liturgia Święta z modlitwą za bieżeńców – Cerkiew pw. Świętych Cyryla i Metodego, ul. Terebelska 19

godz. 16.00 – Spotkanie filmowe i dyskusja o pamięci o bieżeństwie – Podlaskie Centrum Kultury Prawosławnej ul. Żytnia 14

Program

1. Co powinniśmy wiedzieć o bieżeństwie? (wprowadzenie).

2. „Bieżeństwo – niezwykła historia zwykłych ludzi “ – prezentacja filmowa wystawy przygotowanej przez Białowieski Park Narodowy
To opowieść o ludziach, wyrwanych 100 lat temu ze swych domów i wysłanych na drugi koniec Imperium Rosyjskiego. Wrzuceni w wir wojny i późniejszej rewolucji, osamotnieni, nieprzygotowani. Jak sobie poradzili ?
Autor tekstu: Aneta Prymaka-Oniszk; kurator wystawy: Ewa Moroz-Keczyńska (BPN).

3. Jak było w Imperium Rosyjskim? – Wspomnienia z wyjazdu do Tomska na Syberii śladami bieżeńców, prezentacja fotografii i materiałów z archiwum – Katarzyna Sawczuk, laureatka I miejsca w konkursie “Jestem, bo wrócili”.

4. „Co nam zostało z bieżeństwa?” – dyskusja o pamięci rodzinnej mieszkańców Południowego Podlasia.

“ …jest to rok rocznic – rocznic dla Was niezwykle ważnych. To rok tragicznego wydarzenia, 100-lecie bieżeństwa, których potomkowie stoją tutaj między nami – którzy wrócili z dramatycznej tułaczki do swoich domów, często na ruiny i pogorzelisko. Ale związani z ziemią i ojcowizną, wsparci swoją wiarą i silnym duchem umieli odtworzyć swój byt i dzisiaj tutaj modlą się z nami. Modlić się trzeba za tych, którzy wrócić nie zdołali, którzy na tej strasznej drodze tułaczki zginęli. A było ich bardzo wielu, według ostrożnych historyków to 3 miliony, ale są i tacy, którzy twierdzą, że było ich 5 milionów. Byli wśród nich także Żydzi, katolicy, choć wyznawców prawosławia było absolutnie najwięcej.”

Prezydent RP Andrzej Duda, 19 sierpnia 2015 r., Grabarka

Katarzyna Sawczuk o setnej rocznicy bieżeństwa – wywiad z organizatorką wydarzenia dla Polskiego Radia.

100 lat po bieżeństwie