W Koszołach w powiecie bialskim odbyła się uroczystość przekazania przez posła Riada Haidara masztu flagowego i flagi narodowej dzieciom z tej miejscowości. Maszt flagowy stanął w ogrodzie przy dawnej szkole obok placu zabaw.

To ukłon w stronę Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego ,,Tłoka”, które zwróciło się do mnie z prośbą o zamontowanie masztu – mówi poseł Haidar. – Koszoły mają bogatą historię walki o niepodległość. Dawały też dobry przykład patriotyzmu i tolerancji. Obok siebie żyli tu katolicy, unici i polscy Tatarzy – muzułmanie.

W Koszołach odbywają się cykliczne spotkania z kulturą i historią Polski. Właśnie tutaj w XVIII w mieszkali wybitni wojskowi. Najbardziej znanym z nich był litewski Tatar, gen. Józef Bielak, kawaler orderu Virtuti Militari za walki w czasie wojny polsko-rosyjskiej w obronie Konstytucji 3 Maja w 1792 r. Pełna relacja z wydarzenia oraz wywiady na stronie radio.lublin.pl.

Przekazanie masztu wraz z flagą połączone było z innym ważnym wydarzeniem. Przy okazji obchodów 230-lecia uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku na mizarze odbyło się rocznicowe wspomnienie. Na mizarze pojawili się: poseł na Sejm Riad Haidar, przedstawiciele lokalnego samorządu gminy Łomazy oraz reprezentanci stowarzyszeń z Koszoł oraz ze Studzianki. Poza nimi byli także mieszkańcy Białej Podlaskiej.


Źródła: Portale radio.lublin.pl oraz radiobiper.info
Autor tekstu i zdjęć: Małgorzata Tymicka
Film: Biper TV