W minioną niedzielę 28 lipca w siedzibie Stowarzyszenia „Tłoka” w Koszołach odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary terroru niemieckiego z lat 1939-1944.

Program uroczystości podzielony był na dwa punkty. W pierwszym odbyła się konferencja dotycząca aktów terroru na Polakach niosących pomoc ludziom innych narodowości w latach 1939-1944 w Koszołach i na Podlasiu. W drugim uczestnicy spotkania złożyli kwiaty przy pomniku upamiętniającym miejsce męczeństwa rodziny Remeszów z Koszoł. 28 lipca 1942 r. Niemcy zamordowali 7 członków tej rodziny. Była to największa zbrodnia we wsi w okresie niemieckiej okupacji.

Dodatkowym akcentem podczas tego wydarzenia było uroczyste otwarcie biblioteki w siedzibie stowarzyszenia. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wójt gminy Łomazy Jerzy Czyżewski oraz prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego “Tłoka” Cezary Nowogrodzki.

Uroczystości wpisały się w obchody 470-lecia powstania wsi Koszoły oraz 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zapraszamy do galerii na stronie portalu Radiobiper.


Źródło: Radiobiper.info
Zdjęcie: Gwalbert Krzewicki