7 lipca miał miejsce I Regionalny Przegląd Pieśni w Gwarze Podlaskiej im. Aleksandra Oleszczuka. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne “Tłoka” w Koszołach, Gminny Ośrodek Kultury w Łomazach oraz mieszkańcy wsi Koszoły. Dodatkowo Przegląd stał motywem przewodnim Festynu Rodzinnego z okazji 470-lecia założenia wsi Koszoły.

O wydarzeniu

Impreza pomyślana w ten sposób, że każdy niezależnie od wieku mógł znaleźć coś dla siebie. Najmłodsi rozbiegli się po placu przy budynku byłej szkoły przejętym obecnie przez Stowarzyszenie Tłoka. Wszędzie czekały gry i zabawy, piłka nożna, piłka siatkowa (tu świetnie radzili sobie panowie!), do tego dmuchańce, malowanie twarzy, wata cukrowa, popcorn oraz konkursy.

Ciekawym elementem dopełniającym całości były otwarte dni byłej szkoły obecnie siedziby Stowarzyszenia “Tłoka” i Szkoły Relacji i Edukacji Regionalnej w Koszołach. Otwarte sale, bogate wyposażenie, sale tematyczne, przeniesienie się do sal lekcyjnych z przed pół wieku, możliwość skorzystania z sali sportowej oraz obejrzenia bogatych zbiorów regionalnych i prac dzieci uczestniczących w wydarzeniach organizowanych w ostatnim czasie przez Szkołę Relacji i Edukacji Regionalnej świetnie uzupełniało całość festynu.

Jeszcze przed Przeglądem odbyły się otwarte warsztaty wypieku korowajów. Poprowadziła je Anna Szpura a wzięły w nich udział dzieci i kilku odważnych dorosłych. Korowaje następnie wylądowały jako poczęstunek wśród publiczności i gości wydarzenia. Wśród nich znalazł się wójt Jerzy Czyżewski i szef łomaskiej kultury – dyrektor GOK Łomazy – Ryszard Bielecki.

Na scenie natomiast, trwał prowadzony przez prezesa Stowarzyszenia Tłoka Cezarego Nowogrodzkiego I Regionalny Przegląd Pieśni w Gwarze Podlaskiej im. Aleksandra Oleszczuka. Zaprezentowały się najmłodsze dzieci w piosenkach i przyśpiewkach a zaraz po nich zespoły: “Na Swojską Nutkę” z Zahorowa, “Niezabudki” z Nurca-Stacji, “Macierz” z Ortela Kólewskiego, “Tęcza” z Nurca-Stacji, Zespół Śpiewaczy z Hruda, “Sokotuchy” z Białej Podlaskiej, Studio Folkloru Podlaskich Białorusinów “Żemerwa” z Bielska Podlaskiego i Teatr Obrzędowy „Czeladońka” z Lubenki.

Informacje o Aleksandrze Oleszczuku – laureacie Nagrody Kolberga – można znaleźć pod tym linkiem. Na zakończenie dnia odbył się poczęstunek przy ognisku.

Festyn Rodzinny w Koszołach – Bialskie Forum
Podziękowania

Dziękujemy wszystkim gościom za tak liczne przybycie. Dziękujemy również Pani Annie Szpurze za przeprowadzenie warsztatów oraz wszystkim występującym na naszej scenie. Podziękowania należą się też patronom medialnym za pomoc w promowaniu naszego wydarzenia.


Tekst: Radiobiper.info – Leszek Niedaleki
Film: Bialskieforum.pl – Rafał Kozak
Zdjęcia: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne “Tłoka” – Magdalena Adamska