Nawet lejący się z nieba żar nie był w stanie przeszkodzić w odbyciu się zaplanowanej na niedzielę 5 lipca 2015 roku imprezie środowiskowej “TŁOKA – Radość Dzieciom”. Współorganizatorem imprezy był GOK Łomazy, a patronat objął Wójt Gminy Łomazy – Jerzy Czyżewski.

Imprezę zorganizowaną przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne “Tłoka” w Koszołach poprzedziła wspólna modlitwa na dawnym cmentarzu unickim. W ten sposób mieszkańcy oddali cześć i pamięć swoim przodkom. Jak dodał ks. Zdzisław Matejuk, proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Huszczy, dawny cmentarz unicki jest szczególnym miejscem dla mieszkańców Koszoł.

Ludzie mieszkali tu z pokolenia na pokolenie. Żyli tutaj wartościami, które przetrwały i zostały przekazane obecnemu pokoleniu. Widać, że mieszkańcy Koszoł właśnie tymi wartościami żyją. Bronią tej wiary i dają przykład, jak Unici – powiedział ks. Proboszcz.

Głównym punktem programu imprezy było uroczyste otwarcie placu zabaw dla dzieci, budowa którego możliwa była dzięki pozyskanym przez Stowarzyszenie TŁOKA środkom z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach konkursu grantowego Lubelskie Lokalnie – Mikrodotacje FIO. Dzięki użyczeniu terenu od gminy Stowarzyszenie mogło zrealizować swój projekt „Bezpieczny plac zabaw dla dzieci we wsi Koszoły” przy budynku byłej szkoły podstawowej.

Plac zabaw oficjalnie otwarty

Na placu zabaw znalazły się nowe sprzęty, takie jak : zestaw zabawowy – domek ze zjeżdżalnią, huśtawkami i ściankami wspinaczkowymi, piaskownice, oraz ogrodowy domek na zabawki do piaskownicy – zakupione dzięki środkom z dotacji FIO. Stanęły tam również stare sprzęty, z których niegdyś korzystały uczące się tu dzieci, odnowione dzięki wsparciu gminy i wkładzie własnym wolontariuszy zaangażowanych bardzo aktywnie w projekt.

Otwarciu placu zabaw towarzyszyło rozstrzygnięcie gminnego konkursu plastycznego: „Mój wymarzony plac zabaw” oraz liczne atrakcje dla dzieci, w tym zabawy, gry i konkursy poprowadzone przez członków Stowarzyszenia, oraz zaprzyjaźnionych osób. Dzieci i młodzież bawiły się przy wspólnych grach terenowych, chętni mogli puszczać ogromne bańki mydlane i zamieniać kolorowe balony w prawdziwe arcydzieła oraz korzystać z darmowej dmuchanej zjeżdżalni.

W pikniku licznie uczestniczyli mieszkańcy Koszoł oraz sąsiednich miejscowości, nie zawiedli też zaproszeni goście- przedstawiciele miejscowych władz, jak również zespoły z bliższej i dalszej okolicy – Luteńka, Śpiewam bo lubię, Zielona Kalina. Tentative oraz Zuchy z Białorusi.

Plac zabaw oficjalnie otwarty

Program imprezy był bogaty, każdy mógł odnaleźć w nim coś dla siebie, wypełniły go występy dla publiczności w każdym wieku, zarówno dla tych starszych, jak i tych młodszych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się występy Zuchów przybyłych do Koszoł aż z Białorusi, oraz pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu młodych artystów. Chętni mogli również obejrzeć wystawę okolicznościową o Polesiu, oraz poczytać specjalnie wydane na tę okoliczność czasopismo „Kniaża”, które od pięciu lat jest redagowane pod czujnym okiem regionalisty – Sławomira Hordejuka.
Impreza zakończyła się zabawą taneczną pod gołym niebem.

FFL Ziemi Biłgorajskiej
FIO
Kategorie: Najnowsze