4 grudnia w Koszołach dzieci otrzymały prezenty od samego Świętego Mikołaja. No prawie prawdziwego, bo tym razem zastąpił go w tej roli Cezary Nowogrodzki.

To pierwszy krok, który postawiło Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne “Tłoka”, planujące uruchomić w Koszołach Wioskę Świętego Mikołaja. Warto odwiedzić to miejsce, a tymczasem zapraszamy na ekskluzywny wywiad z Mikołajem vel Cezarym Nowogrodzkim.

Święty Mikołaj skorzystał z zaproszenia Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Tłoka” i zawitał do Koszoł, gdzie w siedzibie Klubu Integracji Społecznej rozdawał prezenty najmłodszym mieszkańcom nie tylko Koszoł, ale i gminy Łomazy oraz Powiatu Bialskiego. Każdy, kto przybył do Mikołaja, otrzymał od niego słodki upominek. – Gdy przejmowaliśmy od Gminy Łomazy ten budynek pierwszym jego atrybutem był pastorał. Skoro powiedziało się „a” to trzeba też było powiedzieć „b” i stworzyć całoroczną stację – przystanek dla św. Mikołaja – wyjaśnia Cezary Nowogrodzki. – Gospodarzem tego obiektu jest Królowa Bona. Wieś powstała w 1549 r. w czasach, gdy rządził Zygmunt Stary, miał piękną żonę z Włoch. Została ona pochowana w bazylice, w której znajdują się również doczesne szczątki prawdziwego Świętego Mikołaja żyjącego ponad 1000 lat temu na terenie dzisiejszej Turcji. W jakiś dziwny sposób losy Mikołaja i Bony zostały połączone. Łączą się również w naszej wsi Koszoły.

W Koszołach powstał m.in. ogród królowej Bony, a uczestnicy klubu integracji wyhodowali w tym roku słoneczniki o wysokości 6,5 m. Obecnie społecznicy poczynili pierwsze kroki w kierunku stworzenia wioski św. Mikołaja. – Przygotowaliśmy miejsce dla tego prawdziwego Mikołaja, ale i tego w czerwonej czapce, bo nie chcemy odzierać z dobrych wspomnień tych, do których on dociera. Podpowiadam dzieciom, że św. Mikołaj mieszka w sercu każdego człowieka. Nasza nazwa to „Tłoka”, czyli niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, drugiemu mieszkańcowi wsi, który tej pomocy potrzebuje. Przesłaniem św. Mikołaja była dyskretna pomoc i my też chcemy tę pomoc kontynuować. Chcemy w tym trwać przez cały rok, do końca świata i nawet o jeden dzień dłużej – deklaruje Cezary Nowogrodzki. 

Live na profilu społecznościowym Radia Biper:
Rozmowa ze Świętym Mikołajem

Przybyli na spotkanie zaśpiewali z Mikołajem kolędę, a czytelnikom Radia Biper już dziś życzą wesołych świąt. – Kochani, w sercu każdego z was mieszka Mikołaj. Czyńcie dobro, ale też odwiedzajcie to miejsce w Koszołach, bo są tu wspaniali mieszkańcy, którzy znają historię swojego regionu i nie chcą, by ta wieś była zapomniana. Zapraszamy do nas – zachęca św. Mikołaj.


Materiał: https://www.radiobiper.info/2021/12/06/koszoly-swiety-mikolaj-rozdawal-prezenty-w-planach-prawdziwa-mikolajowa-wioska-film-galeria/
Tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk
Zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
Film: Mariusz Maksymiuk