11 września społeczność Koszoł i przybyli goście wspólnie wzięli udział w uroczystości religijno-patriotycznej upamiętniającej zwycięską walkę Unitów Podlaskich z zaborcą rosyjskim o wolność religijną. Na wydarzenie zaprosiła Parafia Trójcy Świętej w Huszczy oraz Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Tłoka” w Koszołach.

W Koszołach przez blisko 300 lat, aż do 1874 r., istniała parafia unicka obejmująca mieszkańców wsi Koszoły i Stasiówka, była tam cerkiew pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i zachowany po dzień dzisiejszy cmentarz. W miejscu zwanym Grabowszczyzna w 1895 r. z inicjatywy Stanisława i jego syna Zenobiusza Borkowskich zawiązano Komitet Obrony Byłych Unitów grupujący Podlasiaków wspierających opór przed rusyfikacją tej cząstki Królestwa Polskiego.

W ramach uroczystości w Koszołach została odprawiona msza św. w intencji dawnych parafian, po czym zgromadzeni wzięli udział w spotkaniu, podczas którego została zaprezentowana sylwetka Zenobiusza Borkowskiego – przewodnika w drodze do polskości byłych Unitów Podlaskich. Artyści Teatru Obrzędowego „Czeladońka” im. Kazimierza Kusznierów zaprosili uczestników wydarzenia do obejrzenia widowiska „Wereja” opowiadającego o dawnym zwyczaju żniwnym mieszkańców podlaskich wsi.


Materiał: https://www.radiobiper.info/2022/09/12/koszoly-upamietnienie-zwycieskiej-walki-unitow-podlaskich-o-wolnosc-religijna-galeria/
Zdjęcia: https://www.radiobiper.info/galeria/koszoly-upamietnienie-zwycieskiej-walki-unitow-podlaskich-o-wolnosc-religijna/
Film: https://www.youtube.com/watch?v=9nHvmkXaDyg