„Fronstalag 307. Pamięć nasza czy nie nasza?” – to tytuł konferencji poświęconej obozom jenieckim, która odbyła się w Białej Podlaskiej.

Uczestnicy spotkania przypomnieli historię obozów jenieckich znajdujących się w czasie II wojny światowej między innymi w Białej Podlaskiej i Kaliłowie. Życie straciło tam ponad 150 tys. osób, między innymi żołnierze Armii Czerwonej, społeczność pochodzenia żydowskiego czy też Włosi.

Zależy nam nie tylko na przekazywaniu pamięci o tych tragicznych wydarzeniach mieszkańcom powiatu bialskiego, ale też ludziom z całego świata, którzy stracili tutaj swoich przodków – mówi organizator Cezary Nowogrodzki. – W tym roku na cmentarzu w Kaliłowie znalazłem dobrze przygotowaną kartkę ze zdjęciem i informacją, że z 1941 roku został zamordowany Jakub Dawidowicz, urodzony we wsi Mały Las koło Mińska. Nasza praca jest też dla ludzi z całego globu, którzy przyjeżdżają do Białej Podlaskiej szukać śladów o tragediach z II wojny światowej.

W czasie spotkania zaprezentowana została też makieta obozu jenieckiego. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne “Tłoka” oraz Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w ramach VIII-go Otwartego Konkursu.

Cezary Nowogrodzki – wywiad

W dniu 11 czerwca 2019 roku odbyło się I Międzynarodowe Młodzieżowe Forum, w trakcie którego młodzież z Szkoły Podstawowej nr 9 w Białej Podlaskiej i Gimnazjum nr 5 z Brześcia na Białorusi mogła poznać się ze sobą oraz porozmawiać na temat wspólnej przeszłości. Materiał wideo dostępny na kanale YouTube MM Projekt Biper TV.

I Międzynarodowe Młodzieżowe Forum – MM Projekt Biper TV – przygotował Mariusz MaksymiukFrontstalag 307
Frontstalag 307

Źródło: radio.lublin.pl
Autor: Małgorzata Tymicka
Zdjęcia: Radio Lublin oraz Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne “Tłoka”
Materiał wideo: MM Projekt Biper TV
Opracowanie: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne “Tłoka”